Karadağ Şirket Kurmak

Karadağ Ucuz Mu?

By 14 Mayıs 2019 No Comments
Karadağ Ucuz Mu?

Karadağ, Avrupa’nın en şirin ülkelerinden biridir; bu ülkede yaşamını devam ettirmek isteyen pek çok insan “Karadağ ucuz mu?” sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Karadağ Nasıl Bir Ülkedir?

Avrupa Birliğine girme hazırlığında olan Montenegro, yatırım yapmak ve yaşamak için oldukça ideal bir ülkedir. Pek çok ülkeye sınırı olan, Adriyatik sahillerine kıyısı buluna, yeşil ve mavinin bir arada olduğu Karadağ, küçük bir ülkedir. Dünyanın en derin fiyordu, 2. büyük kanyonu; Avrupa’nın tek yağmur ormanı Karadağ’da bulunmaktadır.

Karadağ’ın ekonomisi tarım, hayvancılık, turizm ve inşaat sektörüne dayanmaktadır. Bu sektörlerden biriyle ilgili kurduğunuz şirket, Karadağ’ın Avrupa Birliğine girmesiyle birlikte uluslararası bir şirket olacaktır. Avrupa Birliğine girdikten sonra Karadağ’dan diğer birlik ülkelerine vizesiz girip çıkabileceksiniz.

Monteneğro Vatandaşlık

Karadağ Ucuz mu?

Karadağ ucuz mu, diye merak edenler için hemen belirtmek gerekir ki Karadağ, pek çok Avrupa ülkesinden daha ucuz bir ülkedir. Turizm mevsimi olan yaz aylarında fiyatların normal olarak bir miktar yükseldiği Karadağ’da kışın fiyatlar oldukça fazla düşmektedir. Mesela,

  • Etin kilogram fiyatı 6 €
  • Kiralar 300 €
  • 3-4 kişilik bir ailenin yemek gideri 250-300 €
  • Ulaşım 75 €
  • Elektrik ve telefon giderleri en fazla 100 €

civarındadır. Ayrıca ucuz olduğu için Karadağ’da kolaylıkla araç satın alabilirsiniz.

Karadağ Vatandaşlık

Karadağ’da Eğitim ve Sağlık

Düzenli bir sistem dahilinde işleyen bir sağlık sistemine sahip olan Karadağ’da devlete ve özel sektöre ait pek çok hastane bulunuyor. Bütün devlet hastanelerinden ücretsiz olarak faydalanabiliyorsunuz.

Tıpkı sağlık kuruluşlarında olduğu gibi Karadağ’da devlete ve özel sektöre ait okullar da bulunuyor. Devlet okullarının ücretsiz olduğu Montenegro’da eğitimin kalitesi bir hayli iyi durumda. Ülkede İngilizce eğitim veren eğitim kurumlarının yanında üniversiteler de bulunuyor.

Yatırım İçin Karadağ

2006 yılından beri para birimi Euro olan Karadağ’ın ekonomisi son derece hızlı bir şekilde gelişmektedir. Bunda para biriminin oldukça fazla etkisi vardır. Dünyanın farklı ülkelerinden gelen yatırımcılar, yatırımlarını Karadağ’da yapmaktadır. Bunların içerisinde pek çok Türk yatırımcı da vardır.

Yatırım İçin Karadağ

Net Holding, Gintaş, Doğuş Grubu, Tosyalı gibi şirketler Karadağ’da yatırım faaliyetlerini sürdürmektedir. Türk yatırımcıların dışında dünya çapında üne sahip olan turizm şirketleri de Karadağ’a yatırım yapıyor. Aman Hotels and Resorts, Orascom of Switzerland, Equest, One&Only Resorts, Banyan Tree Resorts, Donatella Versace bunlardan birkaçı.

İşçi maliyetlerinin ucuz olduğu, asgari ücretin 198 Euro olduğu ülkede turizm ve gayrimenkul sektörüne yatırım yapılabilir. Devlet, bu konuda yatırımcıya birtakım avantajlar sunuyor. Bütün bu avantajlar, Karadağ ucuz mu sorusuna cevap niteliğinde aslında.

Karadağ’da Vergiler

Karadağ’da yatırım yapmak isteyenler fazla vergi ödemiyor. Örneğin Karadağ’da kurumlar ve gelir vergisi % 9’dur. Şirket kurduktan sonra yaptığınız tüm masrafları vergiden düşme gibi bir imkan da bulunuyor.

Editor

Author Editor

More posts by Editor

Leave a Reply