Genel

Karadağ Da Ne İş Yapılır?

By 2 Mayıs 2019 No Comments
Karadağ Da Ne İş Yapılır?

Karadağ da ne iş yapılır sorusu yurt dışında yaşama tercihini Avrupa’nın en genç ülkesinden yana kullanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri. Avrupa’nın yükselen yıldızı Karadağ (Montenegro), doğası, coğrafi konumu, ekonomik şartları ve özgür yaşamı ile pek çok ülkeden insanın yerleşmek ve iş yapmak istediği ülkelerden biridir.

Avrupa Birliği’ne giriş aşamasında olan, Schengen vizesi ile Avrupa’nın birçok ülkesine gidiş imkanı bulunan Montenegro’da iş alanı oldukça geniştir. Bir miktar sermaye ile sezonluk ya da sürekli bir iş yapabilmeniz mümkün. Peki, bu çerçevede Montenegro’da ne iş yapılır?

Karadağ Da Ne İş Yapılır?

Türk vatandaşları tarafından epeyce ilgi gören Karadağ, bir ekonomik fırsat cenneti. Karadağ Devleti’nden alacağınız önce geçici, 5 sene sonra da kalıcı oturum izni ile hem yaşamın tadını çıkarırsınız hem de ekonomik ve sosyal anlamda rahat bir yaşam sürersiniz.

Asgari ücretin 250-400 Euro arasında olduğu Montenegro’da insanlar bu ücretlerle hayatlarını idame ettirebiliyor. Yani Karadağ da yaşam bu kadar ucuz. Bu yüzden geçici ya da kalıcı oturum izni alarak Karadağ’a yerleştikten sonra  kazanacağınız bir asgari ücret ile geçiminizi rahatça sağlayabilirsiniz. Ancak belli bir miktar sermayeniz varsa turizm, restoran, bar, fast food, ticaret, dil kursu gibi işlere de yönelebilirsiniz. Şimdi Karadağ’da ne iş yapılır, sorusunu Montenegro’daki şehirler özelinde açalım ve değerlendirelim.

Budva’da Ne İş Yapılır?

Kış mevsiminde nüfusu on beş bin olan yaz aylarında turizmle birlikte nüfusu neredeyse iki milyona ulaşan Budva’ya farklı ülkelerden turistler gelmektedir. Temiz bir havası bulunan Budva’da turistlere hitap eden her türlü iş yapılabilir. Budva’da; Türk tipi yemeklerden Karadağlıların Gyros adını verdikleri döner türüne, fast food işinden markete, gayrimenkul kiralama ya da satma işinden dondurmacılığa kadar o kadar çok alternatif bulunuyor ki.

Tıpkı ülkemizdeki Antalya, Bodrum, Çeşme gibi Budva da turizm aylarında ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu benzetmeden yola çıkarak kurabileceğiniz iş kolları hakkında fikir de yürütebilirsiniz.

Tivat ve Bar’da İş Fırsatları

Ticaret yapanların tercih ettiği Tivat’ta havaalanı, Bar’da ise liman bulunmaktadır. Karadağ’daki farklı sektörlere yapacağınız satışlar için ithalat ihracat yapabileceğiniz Tivat ve Bar’da kuracağınız bir iş ile pek çok avantaja sahip olabilirsiniz. İlerleyen yıllarda AB tam üyelikle birlikte ticari değerleri oldukça artacak iki şehir de yatırım fırsatları barındırmakta.

Başkent Podgorica’da Önemli Sektörler

Montenegro’nun başkenti olan Podgorica, Bokeska Caddesi ile ünlüdür. Rahat bir yaşamı olan Podgorica’da insanlar cafe ve barlarda zaman geçiriyor. Bu yüzden Podgorica’ya gittiğinizde hoş bir mekan açarak işe başlayabilirsiniz. Kiraların düşük olduğu başkentte, yemek endüstrisine de girmeniz mümkün. Çünkü fast food yiyecekler satan dükkanlardan başka dükkan bulmak mümkün değil. Montenegro’nun üniversitesinin bulunduğu City Kvart’ta fast food dükkanı kurmanın yanı sıra dil eğitimi ve eğitim araçları satan bir işletme de kurabilirsiniz.

Karadağ Da Ne İş Yapılır?

Petrovac ve Kotor’da Ne İş Yapılır?

Sahil kenti olan Petrovac ile tarihi dokusundan dolayı UNİCEF’in koruması altındaki Kotor’da turizm işi yapılabilir. Küçük ve şirin şehirler olan Petrovac ve Kotor’da turizm acentesi açılarak turist gezileri düzenlenebilir. Bundan başka, daha fazla bir sermaye ile otel ve pansiyonculuk da yapmak mümkün.

Diğer Bir Turizm Şehri Perast

Kotor’a 15 dakikalık bir mesafede olan Perast da tarihi bir dokuya sahip. Turistlerin akınına uğrayan Perast’ta harika kıyı restoranları açılabilir, kafe ve bar işletilerek de ticari yollardan geçim sağlanabilir.

Rijeka Crnojevica’da Ne İş Yapılır?

Huzur veren bir şehir olan Rijeka Crnojevica, Skadar Gölü’nün kıyısında bulunuyor. Turistlerin uğradığı şehirlerden biri olan Rijeka Crnojevica’da cafe, restoran ve balık lokantası işletilebilir. Ayrıca Virpazar ve Skadar göllerine, bir Osmanlı kalesi olan Grmozur Kalesi’ne turistik geziler düzenleyebileceğiniz bir firma açmanız da mümkün.

Karadağ şirket kurma, Montenegro vatandaşlık, oturum ve çalışma izni gibi pek çok konuda danışmak istedikleriniz için All Time Montenegro’ya başvurabilirsiniz. Danışmanlarımız cevabını merak ettiğiniz tüm konularda sizlere yardımcı olacaktır.

 

Editor

Author Editor

More posts by Editor

Leave a Reply